Chaque année Parada, en partenariat avec le Lycée Français Anna de Noailles collecte des colis de Noël en faveur des enfants des rues soutenus par la Fondation Parada.

Cette année encore nos bénévoles seront présents sur le parking de l’école. Ils vous inviteront à récupérer un sac afin d’offrir un cadeau de Noël à un enfant des rues de Bucarest.

L’organisation est la suivante :

1. Vous prenez un sac avec le prénom d’un enfant de Parada
  2. Vous le remplissez avec tout ce qui se trouve sur la liste jointe pour l’enfant qui vous est attribué (effets de première nécessité et 1 jouet).
  3. Vous rapportez le sac garni aux bénévoles sur le parking ou à la navette

La distribution des sacs vides aura lieu les 4, 5 et 6 décembre le matin entre 8h et 9h sur le parking du Lycée français

La collecte se fera les 9,10, 11, 12 et 13 décembre le matin entre 8h et 9h sur le parking du Lycée français. Dernière dépose de sacs le 13 décembre au matin.

Possibilité de déposer les sacs (uniquement) sur demande à certains arrêts de la navette auprès des bénévoles.

Merci de contacter au préalable la personne responsable de votre arrêt :

Herastrau (Sos. Nordului) : Evguenia Descamps (0746 252 454)

Pipera (Starbucks) : Laure Duclos (+33 6 83 85 21 34)

Pipera (Atlantys) : Alejandra Pesce (0787 374 442)

Dans l’attente de vous retrouver dans la joie et la bonne humeur

Nous vous remercions d’avance pour votre générosité !!

Les Amis de Parada – Bénévoles pour la Fundatia Parada

Contact collecte : Laure Duclos laure.duclos.fr@gmail.com – +33 6 83 85 21 34 (WhatsApp)

PARADA – Sacul de iubire : un cadou de Craciun pentru fiecare copil !

Dragi parinti,

Ca in fiecare an, gratie parteneriatului cu Lycée Français Anna de Noailles, Fundatia PARADA procedeaza la colectarea cadourilor de Craciun destinate copiilor in situatie de strada sau proveniti din familii in situatie de strada pe care-i ajuta.

Ca in fiecare an, voluntarele noastre vor fi prezente in parcarea scolii, invitandu-va sa va alegeti numele unui copil defavorizat, si caruia sa-i puteti oferi un cadou de Craciun personalizat.

Derularea operatiunii :

1. Recuperati de la voluntarele noastre o sacosa, cu numele si varsta copilului de la PARADA.

2. Achizitionati articolele care se gasesc inscrise in lista pe care o veti gasi in interiorul sacosei (si care cuprinde articole de prima necesitate, de sezon, si o jucarie, adaptata varstei copilului).

3. Inapoiati sacosa umpluta, fie in parcarea scolii, fie la opririle navetei.

Distributia sacoselor goale va avea loc in zilele de 4, 5 si 6 decembrie, dimineata intre orele 8h si 9h, in parcarea Lycée français.

Colectarea cadourilor va fi realizata in zilele de 9,10, 11, 12 si 13 decembrie, dimineata intre orele 8h si 9h, in acelasi loc (parcarea Lycée français). Ultima colecta va avea loc in dimineata de 13 decembrie !

Alternativ, aveti posibilitatea sa lasati cadourile si la anumite opriri ale navetei, insa doar avertizand in prealabil voluntarele responsabile. In aceasta eventualitate, va rugam deci sa contactati in prealabil persoana responsabila pentru opririle urmatoare :

Herastrau (Sos. Nordului) : Evguenia Descamps (0746 252 454)

Pipera (Starbucks) : Laure Duclos (+33 6 83 85 21 34)

Pipera (Atlantys) : Alejandra Pesce (0787 374 442)

Multumindu-va pentru entuziasmul si generozitatea cu care alegeti sa oferiti un cadou de Craciun unui copil defavorizat, va asteptam cu drag!

Les Amis de Parada – Voluntarele Fundatiei PARADA

Contact : Laure Duclos