Dacă vă înscrieți copilul la Liceul francez „Anna de Noailles” din București înseamnă că alegeți sistemul de învățământ francez, bazat pe programa școlară a Ministerului Educației Naționale din Franța. Școala noastră face parte din rețeaua AEFE (Agenția pentru Învățământ Francez în Străinătate).

Alegând liceul nostru, alegeți implicit limba franceză, principalul nostru suport didactic care se completează cu alte limbi europene (engleză, germană, spaniolă) și, obligatoriu, limba oficială a țării gazdă, limba română.

Alegeți de asemenea, o școală privată cu plată, recunoscută și acreditată de către Ministerul Educației și Cercetării din România. Elevii noștri sunt pregătiți în vederea susținerii Bacalaureatului francez, recunoscut la toate universităţile din lume.

Criterii de admitere la Liceul francez „Anna de Noailles” din București

În funcție de locurile disponibile, comisia de admitere studiază dosarele de preînscriere în care vor fi examinate fără ordine de prioritate următoarele elemente:

– Nationalitate

– Situația profesională a părinților: detașați dintr-o administrație franceză sau expatriați din companii franceze din România

– Cunoașterea limbii franceze (cu excepția admiterii la TPS, PS sau MS)

– Dosar școlar

– Parcurs școlar

– Rezultatele testelor de admitere, organizate la inițiativa școlii dacă este necesar

– Motivația și interesul familiei pentru limba și cultura franceză

Alte criterii:

– Copii care au frate / soră înscriși deja la școala noastră

– Copii ai foștilor elevi ai liceului francez

Consultați aici fișierul recapitulativ cu privire la procedura de admitere
la Liceul francez Anna de Noailles

Ajutoare financiare: Burse Școlare AEFE

Cine poate beneficia de bursă ?

Agenţia pentru Învăţământ Francez în Străinătate ( AEFE) poate acorda elevilor francezi, care locuiesc în străinătate, un sprijin financiar sub formă de bursă.
Bursa acordată ca sprijin material, acoperă, în tot sau în parte, taxele școlare necesare.
Acestea pot fi acordate elevilor înscriși în învățământul preșcolar (grădiniță), învățământul primar (elementar) și secundar (gimnaziu și liceu).
Găsiți mai jos o broșură și mai multe informații :

Formulare de descărcat :

Ajutor de școlarizare pentru elevii cu situație de handicap – AESH

Informații generale cu privire la dispozitivul burselor AEFE

Cerere de ajutor excepțional pentru plata școlarizării 2023-2024

Acest ajutor excepțional poate fi acordat doar elevilor non-francezi :

• cu rezultate bune, serioși, motivați si care vor respecta, ei înșiși și părinții lor, regulile de conduita ale instituției, conform regulamentului de ordine interioară votat de către Comitetul de Gestiune,
  • ale căror familii nu au posibilitatea financiară sa plătească taxele școlare în totalitate (conform documentelor justificative transmise).

Dacă doriți ca cererea Dvs. să fie analizată în următoarea comisie, vă rugăm să ne transmiteți dosarul conform indicațiilor de mai jos.

ATENȚIE : ACEST AJUTOR FINANCIAR NU ESTE UN DREPT ȘI POATE FI OFERIT TEMPORAR PE O PERIOADĂ DE MAXIM 3 ANI ȘI NU SE ACORDĂ ELEVILOR DE LA GRĂDINIȚĂ.
Descarcă dosarul de cerere de ajutor excepțional

Înscriere

Preînscrierile la Liceul francez Anna de Noailles pentru anul școlar 2024/2025 sunt deschise !

Va rugăm să utilizați acest link

Dacă doriți să deschideți un dosar de înscriere pentru anul școlar în curs (2023/24), vă rugăm să contactați secretariat.accueil@lyceefrancais.ro

Sesiunea ”Porți deschise”

Vă rugăm să utilizați linkurile corespunzătoare pentru a vă înscrie la sesiunea Porți deschise :

Atenție : pentru nivelele CE2, CM1, CM2, 6eme, 5eme și Terminale, efectivele sunt complete în acest moment. Toate dosarele primite pentru aceste nivele vor fi plasate pe lista de așteptare.

Va rugăm să consultați :

Calendar înscriere

Preînscriere online

13 ianuarie 2024

Ziua Porților Deschise

Din 13 ianuarie 2024 până pe data de 2 februarie 2024

mars 3, 2024

Închiderea preînscrierilor online

3 martie 2024

mars 3, 2024
mars 19, 2024

Validarea candidaturilor primite

19 martie 2024 – 18 aprilie 2024

mars 19, 2024

Pentru orice întrebare, puteți adresa un mail către secretariat.accueil@lyceefrancais.ro

Taxele de școlarizare

Rețeaua instituțiilor de invatamant din străinătate funcționează pe principiul finanțării partajate. Finanțarea școlii se face prin taxe de școlarizare plătite de catre părinți și printr-o subvenție din partea statului francez (sub formă de finanțare totală sau parțială a profesorilor care vin din sistemul național de învățământ francez).

Taxele pentru anul școlar în curs 2023-2024 :

Taxele pentru anul școlar în curs 2024-2025 :

Retragere dosar școlar

Pentru a vă retrage de la liceu, trebuie să completați formularul de retragere a dosarului școlar și să urmați procedurile prezentate mai jos: